DRAMATİK BİR “PATENT ” HİKAYESİ!

TARİH: 13.1.2019

DRAMATİK BİR “PATENT ” HİKAYESİ!

1859 Yılında Pensilvanya demiryolu şefi olan Edwin L. Drake petrol çıkartmanın pratik bir yolunu buldu. Edwib L..Drake’nin petrol çıkartma yöntemi petrol endüstrisini tetikleyen bir buluş oldu. Edwin Drake’nin buluşundan önce insanlar petrolün dışarıya sızmasını sağlayarak üretim yapıyorlardı ve dolayısıyla az olduğu için petrol pahalıya satılıyordu. Edwin Draka bir günde 300 varil üretim yapmaya başladı. Edwin Drake çok iyi para kazanıyordu ve yatırımcılar şirketine yatırım yapmaya başlamışlardı.

Ancak Edwin Drake bir şeyi ihmal etti. Petrol hızlı çıkartmak için icat ettiği bu sisteme PATENT BAŞVURUSU YAPMADI. Birkaç ay içerisinde Pennsylvania’da ve NewYork’da yüzlerce aynı yöntemi kullanan petrol kuyusu açıldı ve sonuçta kullanımı henüz yaygınlaşmayan  ve ihtiyaç miktarı az olan petrol arzı birden çoğalınca petrol fiyatları çok ani bir düşüşe geçti. Ve sonuçta Edwin Drake’nin şirketi battı. İki yıl içerisinde, batı Pennsylvania'da bir günde binlerce varil petrol üreten kuyularla bir petrol patlaması yaşandı. Petrolün fiyatı o kadar düşmüştü ki Drake ve işverenleri esas olarak işsiz bırakılmıştı. 

 

 

 

Edwin Drake petrol sondajına öncülük etmiş olmasına rağmen hayatının geri kalanında yoksulluk içinde yaşadı.

Edwin Drake'in çabalarını tanımak için, Pensilvanya yasama organı Drake'e 1870'te emekli maaşı verilmesi kararı verdi  ve 1880'de ölene kadar Pennsylvania'da yaşadı.

Edwin Drake buluşunu patentlemiş olsaydı 20 yıl boyunca bütün sondaj kuyularını kendisi açmasa da kolay petrol çıkartılmasını sağlayan sondaj sistemi patentinden lisans geliri elde edebilirdi.

Edwin Drake’nin dramatik patent almama hikayesinden bazı dersler çıkartarak patentin en önemli fonksiyonlarını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

  • Patentle rakiplerinizi  durdurabilirsiniz,
  • Patentle tekel hakkı sağlarsınız, sadece siz üretip sadece siz satabilir, patentli ürünlerinizde Pazar lideri olursunuz.
  • Patent ürünlerde sizin üretim kapasiteniz yeterli olmazsa , başka üreticilere lisans verirseniz, bu şekilde üretim kapasiteniz yeterli olmadığı halde daha ürününüz daha çok müşteriye ulaşacak ve dolayısıyla  daha çok para kazanacaksınız.
  • Patent aynı zamanda sigorta görevi görür, yani sizin ürününüzün başkasının üretmesine karşı engel olarak kendi pazarınızı bir nevi sigortalamış olursunuz.

 

  • Patentli ürününüzü bir başkası sizden izinsiz ürettiğinde fabrikaları kapattıracak gücünüz var demektir. Siz de fabrikayı kapattırmak yerine onlara lisans vererek düzenli para kaynağına kavuşursunuz.

 

;