Buluşları patent ile korumanın avantajları nelerdir?

TARİH: 14.10.2018

Buluşlar için patent belgesi almak zorunlu değildir, ancak gereklidir. Buluşunuzu patent belgesi ile korumaz iseniz, korumasız olan buluşunuzu siz piyasada ürününüzü tanıtıp para kazanmaya başlamadan , taklitleri piyasada dolaşmaya başlar ve dolayısıyla buluş için harcadığınız paralar, günler belki de aylarca verdiğiniz emeğiniz boşa gidebilir. Dolayısıyla buluş için harcanan para ve emeğin boşa gitmemesi için buluşunuzu piyasaya sunmadan önce patent başvurusu yapmanız size çok şey kazandıracaktır. Yapılan bir buluş için patent belgesi olmadan da üretim yapılabilir. Ancak, patent belgesiyle korunan  bir buluş, buluş sahibinin izni olmadan başkaları tarafından üretilemez, satılamaz, ithalatı-ihracatı yapılamaz.

Patentli bir ürün hakkında patent sahibinden izin alınmadan yapılan üretimler, ithalatlar, ihracatlar ve diğer ticari faaliyetler için cezai yaptırımlar vardır.

Patent belgesi patent sahibine aşağıda belirtilen avantajları sağlar;

http://www.adrespatent.com.tr/kullanici_dosyalar/images/icon.jpg Özel haklar; Patentler, sadece patent sahibine özel olan , başvuru tarihinden itibaren 20 yıl boyunca buluşun kullanımı, üretilmesi ve satılması ile ilgili haklar sağlar.

http://www.adrespatent.com.tr/kullanici_dosyalar/images/icon.jpg Pazarda güçlü yer; Elde edilen bu özel haklarla, başkalarının buluşunuzu ticari anlamda kullanmasını engelleyebilir, rekabet gücünüzü artırarak pazarda ön sıralarda yer alan bir konuma erişebilirsiniz.

http://www.adrespatent.com.tr/kullanici_dosyalar/images/icon.jpg Yatırımların kâra dönüşmesi; Gelişmiş ürünler üretmek için ciddi miktarda zaman ve para yatırımı yapılmaktadır. Patent koruması ile sağlanan özel haklar sayesinde, yatırımlarınız için yapılan harcamalarınızı kara dönüştürebilirsiniz.

http://www.adrespatent.com.tr/kullanici_dosyalar/images/icon.jpg Buluş için lisans ve devir anlaşması yapabilme fırsatı; Buluşunuzu kendiniz üretmek istemiyorsanız, başka bir firmayla lisans ya da devir anlaşması yaparak gelir elde edebilirsiniz.

http://www.adrespatent.com.tr/kullanici_dosyalar/images/icon.jpg Şirketiniz için pozitif imaj; Patent sayınızın çok olması, iş ortaklarınız ve yatırımcılar açısından, firmanızın yüksek seviyede uzmanlığa sahip olduğu ve teknolojik kapasitesinin bir göstergesi olarak algılanacak, ve şirketinizin Pazar değerinin yükselmesini sağlayacaktır.

  • Şirket Değerinin Yükselmesi; Patent sayınızın çok olması şirketinize değer biçilmesinde de hesaba katılacaktır. Portföyünüzde bulunan bütün patentler şirketinizin değerinin hesaplanması tek tek değerlemesi yapılacak ve şirket aktifinize eklenecektir. Patent Sayınızın  çok olması aynı zamanda marka değerinin yükselmesinde de etkili olacaktır.
     
  • Bilimin ve teknolojilerin gelişmesinin teşvik edilmesi patent sisteminin

ana hedefidir; bu gaye için mucitlerin patent verilerek (tekel hakkı

sağlanarak) ödüllendirilmesi ikincil bir hedeftir ve sadece birinci gayeye

ulaşmak için bir araçtır.

  • Patentler kişisel değil, toplumsal fayda için verilirler ve sınırlı süre tekel hakkı verilmesi, sonunda herkese serbestçe açık olan bilgi havuzuna katılacak olan yeniliklerin gizlenmemesini teşvik içindir.
  • Patentlerin amacı yeni keşif ve icatları tahrik ederek ve cesaretlendirerek toplumun refahını artırmaktır.

Av. Ali ÇAVUŞOĞLU 

ali@patentfabrikasi.com.tr

 

;